Непокора. Свобода. Життя та крок у вічність.

Віртуальна виставка до 65 - річчя від дня народження Степана Сапеляка

Кружеляють тіні з гратами на тілі
Дзигою свиськоче криченько моє...
Вимирають муки - думи овдовілі,
Око із очиці кров тюремну п'є..

Степан Сапеляк

Мармус В. Доля обрала нас. Передумови формування руху Опору української молоді Галичини 50 - 70 років XX ст.. - Тернопіль: Джура, 2012. - 236с.
Авторський історико - публіцистичний  екскурс в недалеке минуле. Спроба показати на власному досвіді  процес формування національної свідомості української молоді Галичини в умовах комуністичного режиму. У когортту цієї молоді входив і Степан Сапеляк, виходець із с.Росохач.

Сапеляк С.Є. Во ім'я Слова: Поезії. - Х.: Майдан, 2007. - 154с.
Книга поезій автора - це осягання й вага слова. Слова будителя. Слова сакрального. Слова, як вищого Дару Божого... Через причастя Апостольського Псальму, слова Шевченкового, поет повертає загальнолюдські цінності, його цілющі духовні начала на многотрудній "кроткій" стезі власної поезії й есеїстики.

Сапеляк С.Є. Хроніки дисидентські від головосіку. Невольнича мемуаристика. - Х.: Смолоскип, 2003. - 264с.
Спогади відомого діяча українського національно - визвольного руху 70 -х - 90-х років XX століття поета Степана Сапеляка розповідають про  його тернистий життєвий шлях: арешт за вивішення у січні 1973 року , разом з товаришами, синьожовтих прапорів у с.Росохач Тернопільської області, сидіння в радянських концтаборах, діяльність в УГС, участь у харківських акціях протесту, що наближали здобуття Україною незалежності.

Сапеляк С.Є. Журбопис: Вірші, публіцистика. - Х.: Майдан, 1995. - 93с.
До книги увійшли поетичні твори - "як осмислення свободи у передчутті апокаліпсисного часу", що є своєрідним потоком поетичної свідомості автора поза ув'язненням. До цієї ж музи автор долучає частковий епістолярний доробок акцій протесту супроти комуністичного режиму в різні роки ув'язнення. Друкується і низка імпресіоністичних спостережень на сучасне малярство харківських художників.

Сапеляк С.Є. І каміння те стало хлібами... У трьох томах. Поезії. Т.1. - Х.: Майдан, 2011. - 336с
До першого тому видання вибраних творів видатного українського поета, громадсько - політичного й культурного діяча, лауреата Національної премії України імені Т.Г.Шевченка Степана Сапеляка увійшли кілька статей про його життєвий і творчий шлях та основна частина тому - поезії, написані автором, зокрема і у часі довголітніх ув'язнень та заслань, яких зазнав поет в імперсько - тоталітарній державі "єдино за слово своє".
трьох тоте стало мах.

Сапеляк С.Є. І каміння те стало хлібами... У  трьох томах. Есеї,рецензії. статті.Т.2. - Х.: Майдан, 2011. - 376с.
У другому томі вибраних творів Степана Сапеляка представлені його літературно - критичні, публіцистичні статті й есе, розвідки в царині живопису, виступи, звернення. Іх них постає незглибимий космос вистраждалої естетики поета, доступної інтелектуально й художньо проникливому читацькому світосприйняттю.

Сапеляк С.Є. І каміння  те стало хлібами... У  трьох томах. Спогади, листування, нотатки із щоденника. Т.3. - Х.: Майдан, 2011. - 384с.
Центральною частиною третього тому вибраних творів автора є "Хроніки дисидентські від головосіку", які розповідають про тернистий шлях поета: арешт за "антирадянську агітацію та пропаганду", сидіння в радянських концтаборах, діяльність в УГС. До тому увійшли інтерв'ю, листування, щоденникові записи, у яких теж виразно відтворена пережита епоха, гостро і глибоко аналізуються явища, події, факти, моделюється майбутнє, базоване на історичних незнищимих українських цінностях.

Юнаки з огненної печі / Харківська правозахисна група. - Харків: Права людини, 2008. - 144с.
Цією книжкою Харківська правозахисна група та видавництво " Права людини" продовжують серію публікацій меморіального характеру - автобіографічних розповідей колишніх політв'язнів та учасників руху опору тоталітарному режимові післясталінського періоду. У книзі міститься розповідь Степана Сапеляка про те,  як на відзнаку 55 - ї річниці проголошення  незалежності України IV Універсалом Центральної Ради вночі з 21 на 22 січня  1973 року юнаки вивісили в м. Чортків на Тернопільщині національні прапори та листівки.

Чорпіта Я., Чорпіта О. Літературно - мистецька та наукова Чортківщина. - Чортків, 2007. - 111с.
У збірнику автори подають статтю про  поета і громадського діяча Степана Сапеляка.

Тернопільський Енциклопедичний Словник. - Тернопіль: ВАТ ТВПК "Збруч", 2008. - Т.3. П-Я. - 708с.
Відомий тернопільський літератор Богдан Мельничук подає інформацію про нашого земляка письменника, публіциста, літературознавця, громадського діяча, члена НСПУ, міжнародного ПЕН - клубу, Української Гельсінської спілки, лауреата Національної премії ім.Т.Шевченка, літературно - мистецької премії ім. братів Лепких, літературної премії ім. Свідзинського, ордена "За заслуги" 3 ступеня Степана Євстахійовича Сапеляка.

на початок

 
©2011 Чортківська Центральна бібліотека