З літопису Чортківської централізованої бібліотечної системи

Дорогоцінним надбанням кожного народу є, без перебільшення, книга. Саме так. Адже у кожному аркуші книги причаївся дивосвіт чаруючої душі багатьох поколінь та їх думок і прагнень. А усе це укладає нашу історію, і звідси – стає нетлінним скарбом для майбутніх поколінь.

Надзвичайно багато ми пов’язуємо із книгою. У окремих з них простежується і висвітлюється крізь темряву віків національно – культурний та просвітницький рух на нашій славетній галицькій землі кінця ХУІІІ та початку ХІХ сторіччя. Книги пам’ятають, як у хатах- читальнях відроджувався дух українства, його автентичність і самобутність. Сюди вечорами після щоденної праці приходили і старі, і малі, юрмилася молодь у сподіванні ще і ще раз поринути у світ книги, почерпнути для себе мудрість і збагатитися нею. Невеличкі зібрання книг у хатах – читальнях робило свою добру просвітницьку справу. Зростало коло читачів, ширилося коло свідомих українців – патріотів, корті пізніше уславили історію України своїм нескореним духом, інтелігентністю і самопожертвою.

Чимале значення для становлення передової думки галичан мали приватні книгозбірні. На той час, спраглий до знань і здебільшого самоосвіти, себто – кінець ХІХ – початок ХХ століття, свої приватні бібліотеки у нашому місті утримували Гієрокім Садовський, котрий був власником міста, Гнат Федчишин – учитель, отець Павло Дубинський – священнослужитель, Рудольф Зайценгер – лікар та Антон Свінчевський – адвокат.

Перша світська бібліотека, розрахована на широкий загал читачів, на теренах Чортківщини була створена у 1897 році. Це була міська бібліотека, і діяла вона у приміщенні, в якому сьогодні знаходиться Чортківський інститут підприємництва і бізнесу Тернопільської академії народного господарства (ТАНГ). Варто підкреслити, що ініціатором створення даної книгозбірні було товариство ’’ Просвіта’’, котре активно діяло на теренах Галичини. Так визріла перша українська бібліотека, а згодом одна по одній зафункціону-вали ще й польська і єврейська. Чималих сил довелося докласти просвітянам до створення бібліотечних осередків у навколишніх селах. Особливою активністю посвідчили своє функціонування бібліотеки сіл Ягільниці, Палашівки та Білобожниці.

Варто відзначити, що до Першої світової війни і у роки ЗУНР у нашому місті зродилися ще нові книгозбірні. Своїм виникненням вони позначили 1911, 1913 та1917 роки і створювалися при різних товариствах.

Наша центральна районна книгозбірня була створена у червні 1945 року. А у січні 1979 була проведена централізація мережі масових книгозбірень, котра об’єднала у ЦБС 66 бібліотек району. Нині центральна бібліотека є методичним центром для книгозбірень Чортківщини. Очолює організаційно-методичне керівництво бібліотеками методично-бібліо-графічний відділ. Саме він здійснює роботу із аналізу діяльності сільських бібліотек та надання їм методичної допомоги, а також вносить пропозиції щодо віднайдення правильних шляхів покращення бібліотечної роботи, координує діяльність бібліотек інших відомств.

Але на цьому бібліотечні установи у нашому місті не завершуються. Бо окрім центральної в Чорткові діють міська бібліотека для дорослих, дитяча бібліотека, у Залізничному мікрорайоні міста знаходиться районна дитяча бібліотека.

Сьогодні бібліотеки району – рушій культурних надбань та історичної правди. Багато роблять книгозбірні централізованої бібліотечної системи для відродження імен наших видатних земляків, історії рідного краю і взагалі – української духовної культури, допомагають своїм читачам прилучатися до джерел духовності нашого народу.


До джерел історії Чортківської книгозбірні

Біографія Чортківської Центральної бібліотеки започаткувалася невдовзі опісля завершення Другої світової війни, у червні 1945 року. Відкриття центральної книгозбірні в районі внесло досить помітний слід у розвиток культури та освіти Чортківщини. Коли бібліотека тільки відкрилася, її книжковий фонд нараховував 700 примірників книг. Основу фонду становили книги, котрі були подарованими бібліотеками із Одеси та закуплені у книготорзі. Два працівники книгозбірні обслуговували 300 читачів. Першою завідуючою бібліотеки була Богуслава Миколаївна Мартинюк.

У липні 1949 року бібліотеку було переведено у с.Ягільницю, де вона перебувала до січня 1964 року. З січня книгозбірня знову переселилася до Чорткова і тимчасово розмістилася у приміщенні райвійськкомату. Відтак, у 1966 році бібліотеку перевели до нового приміщення, котре розміщалося по вулиці А.Горбачевського, 4. Районна бібліотека стає методичним центром у наданні допомоги бібліотекам району. На той час її очолювала О.Г.Дмитрук.

Так, крок за кроком, центральна книгозбірня району розширяла свої уповноваження. І у січні 1979 року було розпочато централізацію державних масових бібліотек з єдиним книжковим фондом, штатом, централізовано-господарським керівництвом. Опісля проведення централізації бібліотека дістала назву централізованої і очолив її А.Т.Стельмащук. Завдяки централізації зріс книжковий фонд і кількість штатів, відкрилися нові відділи. Тому попереднє приміщення виявилося затісним для такої книгозбірні. Рішенням райвиконкому від 26 липня 1986 року центральну бібліотеку було переведено у приміщення з кращими умовами по вул..Зеленій,1, де вона функціонує і у даний час.

Сьогодні у фонді книгозбірні нараховується понад 29 тис. примірників книг і понад назв газет, журналів. Послугами бібліотеки користуються 3000 читачів.

Бібліотека нинішня значно відрізняється від своїх попередниць і має розгорнуту структуру. Тут функціонують три спеціалізованих відділи. У штаті трудяться 14 висококваліфікованих спеціалістів. А очолює бібліотеку сьогодні Оксана Володимирівна Колівошко.

Центральна книгозбірня гордиться своїм розмаїттям інформативного друку та вагомих документів. У фонді сучасної бібліотеки широко представлені різногалузеві видання, твори українських і зарубіжних класиків , сучасних письменників, література з історії, економіки, правознавства, екології тощо.

Щоб забезпечити повноцінну діяльність книгозбірні, окрім бібліотекарів у виборі необхідних чи улюблених книг читачів допомагають систематичний та абетковий каталоги, краєзнавча картотека та систематична картотека статей.

Центральна книгозбірня свою роботу і завдання нести пропаганду книги вбачає у тісній співпраці із районною організацією Всеукраїнського товариства ім.. Т.Шевченка ’’Просвіта’’, районним краєзнавчим музеєм, відділом у справах сім’ї та молоді райдержадміністрації та з навчальними закладами району. Від такої співпраці пожвавилася робота літературно-мистецької вітальні, клубів-лекторіїв, студій. Спільно із вищепереліченими організаціями, установами бібліотека долучається до участі у міських та районних імпрезах з нагоди національних, духовних та державних свят.

Колектив працівників центральної бібліотеки взяв участь у проекті "Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету II" в рамках програми "Бібліоміст".В результаті перемоги у конкурсі бібліотеки Чортківщини отримали 15 персональних комп'ютерів із повним програмним забезпеченням а також сканери, принтери, веб-камери з навушниками. У 2011 році напередодні професійного бібліотечного свята урочисто відкрилися центри "Бібліо-інтернет" з вільним доступом до всесвітньої павутини у центральній бібліотеці та трьох бібліотеках-філіях сіл Біла, Колиндяни, Пробіжна. Це великий поступ вперед на шляху розвитку бібліотек Чортківщини, це новий, значно вищий рівень задаволення інформаційних потреб громади.

У 2013 році до всесвітньої інтернет - мережі долучилися користувачі бібліотек сіл Звиняч, Шульганівка, Улашківці, Джурин, завдяки програмі "Бібліоміст". А з кінця 2014 року новітніми інформаційними технологіями має можливість користуватись і громада села Антонів.

Тож завітайте до нашої Чортківської центральної бібліотеки, аби прилучитися до криниць духовності, мудрості і автентичності нашого народу.


Структура Чортківської центральної бібліотеки

Відділи:

- Обслуговування користувачів:
абонемент
читальна зала

- Комплектування та обробки літератури

- Методично-бібліографічний

- Інтернет центр

Наша адреса

Вул. Зелена, 1,
м. Чортків,
Тернопільська область,
48500
тел. +38(03552)2-12-22

електронна адреса library@cor.tr.ukrtel.net

 
©2011 Чортківська Центральна бібліотека