Чортків лежить на Західно-Подільському плато в межах Тернопільської структурно-пластової рівнини на висоті 262 м над рівнем моря. Для рельєфу району (на формування його впливають карстові процеси) характерні хвилясті балочні рівнини, посічені ярами. Місто знаходиться в кліматичному районі Тернопільщини, який називають «теплим Поділлям».

Родючі грунти (переважають чорноземні та сірі опідзолені), м»який клімат сприяють вирощуванню високих врожаїв подільської озимої пшениці, кукурудзи та цукрових буряків.

Ліси – дубово-грабові і грабові. Росте: дуб, ясен, бук, модрина, ялина, липа, клен, черешня, груша, сосна, береза, акація, плодоягідні чагарники – шипшина, глід, калина, терен, кизил.

Багатий тваринний світ лісів району. Тут зустрічаються: козуля, дикий кабан, заєць-русак. Водяться білка, ласка, ондатра, водяний щур, рідко – зелена ящірка. З птахів поширені : жайворонок, куріпка, дятел, горлиця, зозуля, шпак, ворона, грак, сойка, чиж, синиця, ластівка, горобець, лелека, дика чайка. У водоймах водяться : короп, карась, лин, окунь, щука.

В межах району природні ландшафти збереглися головним чином в долині ріки Серет, це – пагорби, крутосхили, вкриті корінними лісовими масивами та луками. Загалом вони не перспективні для господарювання, але мають неоціненне значення для збереження грунтів, вод, кліматичних умов та біологічного різноманіття. Унікальною особливістю рельєфу берегів Серету у його нижній течії є формування каньйоноподібної долини із стрімкими схилами «стінками», що сформовані древніми геологічними породами : пісковиками різних геологічних епох, силурійськими сланцями, гіпсами. «Серетські стінки» можна побачити в Білій, Чорткові, Угрині , Росохачі , Сосулівці. Подекуди, наприклад в околицях Угриня , пісковикові відслонення мають неповторну ламану конфігурацію скель. Важливою особливістю саме ландшафтних парків є включення до них цінних природних та історико-культурних об”єктів , як взаємопоєднаних елементів. Природні ресурси Східної Галичини, Поділля та Придністров”я разом з історико-культурною спадщиною регіону , на думку фахівців, мають величезний, не менший, аніж в Українських Карпатах – та досі майже не задіяний туристичний та освітньо-виховний потенціал. В цьому зв”язку особливої уваги заслуговують зони історичної забудови в Чорткові та Ягільниці , пам”ятки сакральної архітектури у багатьох інших селах.

Наш край славиться чудовими природними пам”ятками. Це – наймальовничіша гіпсова кристалічна печера Подільського Придністров”я «Млинки», розташована поблизу с. Залісся. На сьогоднішній день розвідано вже 28 км. ходів і дослідження продовжуються.

На території с. Уринь знаходиться друга за величиною печера «Угринська». Вона також визначна пам”ятка природи державного значення.

І ще одне чудо – «Дача Галілея». Це штучно насаджений у ХV – XVI ст. лісовий масив, який захищав замок магната Лянцкоронського у с. Ягільниця від монголо – татарських набігів. Масив простягається дугоподібною смугою від східної околиці с. Росохач та південної с. Уринь до с. Озеряни Борщівського району. Площа «Галілеї» - 1865 га.

Природні ресурси Чортківського району

Корисні копалини району представлені будівельними матеріалами та сировиною для їх виробництва. Це поклади осадового походження: вапняки, пісковики, піски будівельні, глина, гравійно-галечникові матеріали, гіпс. Ліси займають 12% території району, їх площа складає 10,8 тис.га, із запасом деревини 1780,4 тис.м 3.На території Чортківського району переважають чорноземні та сірі опідзолені ґрунти. Висока родючість земель і сприятливі кліматичні умови сприяють розвитку вирощування сільськогосподарських культур. В районі наявні унікальні природничі та туристичні ресурси для розвитку туризму (релігійного, спелеологічного, зеленого...).Чортківський район славиться такими чудами природи, як печера гіпсова кристалічна подільського Придністров'я „Млинки". Розташована вона на відстані 10 км від міста. На сьогодні розвідано 28 км ходів. На території с. Угринь знаходиться друга за величиною печера „Угринська". Вона також визнана пам'яткою природи державного значення, але дослідженням її поки що ніхто не займається. „Дача Галілея" штучно насаджений у ХУ-ХУІ ст.. лісовий масив, площа якого 1865 га . Крім звичайних лісових дерев, тут є унікальні: чорна австрійська сосна, сосна Веймутова, модрини європейська та японська, горіх чорний, піхта, ялина Дугласа, багато лікарських рослин. На території міста збереглося ряд історико-культурних пам'яток архітектури, зокрема, під Вигнанською горою височать стіни древнього замку кінця XIV початку - XV століття який будувався і служив резиденцією польських магнатів І був козацькою фортецею, Успенська та Вознесенська дерев'яні церкви (початок XVI, XVII ст.). Комплекс споруд римо-католицького монастиря кармелітів XVII ст., Домініканський костел XVII ст. і перебудований на початку XX століття. Добратися до Чорткова легко і просто. Через місто проходить міжнародна траса Львів - Тернопіль - Чернівці, а також шосейна дорога Івано-Франківськ Кам'янець-Подільський. Чортків має зручне сполучення з усіма обласними центрами України. Вже понад століття воротами міста називають залізничний вокзал, через який нині проходять пасажирські і вантажні поїзди на Тернопіль. Борщів, Заліщики, Гусятин, Бучач, Чернівці, Івано-Франківськ, Шепетівку, Київ, Одесу, Харків, Москву, Софію.

 
©2011 Чортківська Центральна бібліотека