Чортківщина

У південно-східній частині Тернопільщини розкинувся Чортківський район, один із найбільших в області. Площа його 903,4 кв. км. Населення – 87.2 тис. чол. Середня густота населення 90.6 чол. на кв. км. На території району – 55 населених пункти. Напрям економіки – сільськогосподарський.

Центром району є місто Чортків, найбільше після Тернополя місто в області. З глибини віків відлічує свою багату історію наше місто. Перші відомості про нього сягають 1522 року. Але до цього тут знаходилося невеличке поселення, що входило до Теребовлянського князівства. Це відбулося під час поділу Галичини між правнуками Ярослава Мудрого – Ростиславовичами. Але після смерті князя Василька у 1124 році ці землі опинилися у Галицькому, а відтак у Галицько-Волинському князівстві. Протягом 1340 –1434 років за наш край велася вперта боротьба між польськими і литовськими князями. Після 1434 року в нашому краї панували польські феодали, а з 1569 року (після Люблінської унії) вони укріпилися тут остаточно. За часів Козаччини, восени 1648 року і навесні 1655 року у Чорткові на деякий час утвердилася влада українська. Це був період Визвольної війни під проводом гетьмана України Богдана Хмельницького. А в наступні роки наш край постійно був в руках різних поневолювачів: польських, турецьких, московських, австрійських, німецьких, московсько-радянських. Сімнадцять разів нападали на ці землі турки і татари. Але, незважаючи на трагічні сторінки історії, творчий дух чортківців ніколи не згасав. Місто і район розбудовувалися., зростали, будувалися будинки, зводились палаци, храми, зміцювались оборонні укріплення, розвивались ремесла, торгівля і культура. До наших днів височать під Вигнанською горою рештки замку – укріпленої резиденції феодалів, пізніше козацької фортеці. Є багато інших видатних історико-архітетурних пам’яток,про які мова піде нижче

  Чортків

Наше місто є одним з небагатьох міст Галичини, де вдало поєднується чудовий дивосвіт природи, архітектури з економічним потенціалом. Тридцятитисячне населення Чорткова свято береже свою історичну і культурну спадщину і одночасно прагне надати місту сучасних обрисів, наблизити його до європейських стандартів. Завдяки вигідному географічному розташуванню, Чортків можна вважати як промисловим, так і сільськогосподарським населеним пунктом.

 

 

 
©2011 Чортківська Центральна бібліотека